Skąd pochodzi zdrowotny dotyk? – historia masażu.

Masaż Poznań

Niektórzy mogą myśleć, że masaż to wymysł naszych czasów, że wynaleziono go stosunkowo niedawno: dziesięć – dwadzieścia lat temu. Może wynikać to z tego, że w Polsce rzeczywiście nie było szerokiego dostępu do nowoczesnych centrów SPA z profesjonalnymi terapeutami i szerokim wachlarzem usług. Gdyby faktycznie ktoś teraz wymyślił masaż i odkrył jego cudowne właściwości, zarobiłby pewnie na tym fortunę. Fakty jednak są takie, że zabieg ten towarzyszy ludziom niemal od samego początku istnienia.

Wszystkie źródła podają, że to starożytni Chińczycy i Hindusi jako pierwsi odkryli zbawienne działanie dotyku. To w ich źródłach istnieją pierwsze wspominki o masażu jako naturalnym środku uśmierzania bólu lub jako o pewnym rytuale religijnym. Pierwsza znana księga opisująca ten zabieg „Cong-Fou” powstała ok 3000 lat p.n.e. Z kolei hinduska święta księga – Weda – zawiera pierwsze wskazówki, jak wykonywać masaż.

Bardzo duży wpływ na rozwój masażu mieli starożytni Grecy, którzy używali go nie tylko w celach sakralnych. Powszechne było masowanie i nacieranie sportowców oliwą przed zawodami, a przede wszystkim przed igrzyskami olimpijskimi.

Za ojca masażu nowożytnego zgodnie uważa się francuza Ambrożego Pare. To on zauważył, jaką przynosi ulgę dla obolałych miejsc oraz że wspomaga gojenie ran i potłuczeń. Pare stosował masaże ciała jako metodę lekarską. To od tamtych czasów mówimy o tym zabiegu w rozumieniu takim, jakim znamy go dziś.

Od tamtego okresu prowadzono różne badania, które pozwoliły na zdobycie nowej wiedzy o korzyściach stosowania zabiegu, jak i na rozwinięcie nowych technik masowania. Szczególny rozwój można zawdzięczać szwedzkim lekarzom, którzy w XIX w. opracowali metody wykorzystywania masaży ciała w poszczególnych chorobach i dolegliwościach.

Obecnie mamy dziesiątki, jeśli nie setki technik i rodzajów masowania. Nowoczesne SPA zapewniają szeroki wybór usług, by klient mógł wybrać najwygodniejszy wariant dla siebie i by mógł sobie urozmaicić doznania, które zawsze są mocno pobudzone w trakcie zabiegu.